This data was produced from a variety of sources.

RSS feed James Heffernan, former Senator

Photo of James Heffernan
  • Former Social Democrats Senator (Agricultural Panel)
  • Changed party from Independent on 3 Sep 2015; from Labour on 20 Dec 2012
  • Entered the Seanad on 26 April 2011 — General election
  • Left the Seanad on 24 April 2016 — General election

RSS feed Most recent appearances in parliament

Prelude (3 Feb 2016)

“”

Seanad: Prelude (3 Feb 2016)

“Chuaigh an Cathaoirleach i gceannas ar 10:30:00”

Seanad: Prelude (3 Feb 2016)

“Reflection and Prayer.”

More of James Heffernan's recent appearances

Numerology

These statistics are updated only each weekend. Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.More about this)

  • Has spoken in 41 committee discussions and Dáil debates in the last year — average among Senators.
  • People have made 0 comments on this Senator's speeches — average among Senators.
  • 5 people are tracking whenever this Senator speaks.
  • Has used three-word alliterative phrases (e.g. "public-private partnership") 100 times in debates — well below average among Senators.
    (Yes, this is a silly statistic. We include it to draw your attention to why you should read more than just these numbers when forming opinions.)